Jak być dobrym mężem

Chciałbym napisać kilka słów o tym, co zrobić, aby być dobrym mężem. Wielu ludzi jest przekonanych, że szczęśliwe i zgodne małżeństwo jest wynikiem zaistnienia jakichś bliżej nieokreślonych i niezależnych od nas uwarunkowań, takich jak wzajemne dopasowanie lub też szczęście, które podróżuje sobie po świecie i w zależności od własnego kaprysu raz zagości w tym domu, a raz w innym. Prawda jest taka, że szczęście i zgoda w małżeństwie zależą w wielkiej mierze od starań małżonków – od ich zaangażowania, od ich codziennych decyzji, od ich oddania się sobie nawzajem, od ich poświęcenia się wspólnym sprawom na co dzień.

Poniżej umieszczam krótki opis najważniejszych rzeczy, o które mężczyzna powinien dbać, aby jego małżeństwo było szczęśliwe i aby jego żona nie miała wątpliwości, że jest on dobrym mężem.

1. Wiedz, czego kobieta oczekuje od mężczyzny, wiedz, które z tych potrzeb są ważniejsze, a które mniej ważne oraz rozumiej i spełniaj te potrzeby. Należy tutaj powiedzieć, że są pewne potrzeby podstawowe, które wynikają z samej natury kobiety. Do tych potrzeb należą takie jak: potrzeba bezpieczeństwa, potrzeba bycia kochaną i uwielbianą przez swojego męża, czy też potrzeba urodzenia i wychowania dzieci. Istnieją też pewne potrzeby dodatkowe i te trudniej jest wymienić, ponieważ bardziej niż z natury, wynikają one z charakteru danej osoby, z jej wcześniejszych doświadczeń, a nawet ze zwyczajów i osobistych nawyków. Jako jej mąż powinieneś być kimś, kto najlepiej zna swoją żonę, powinieneś więc znać oraz być gotowym wciąż poznawać te jej szczególne potrzeby. Okres narzeczeństwa jest czasem, który powinieneś poświęcić między innymi na przynajmniej podstawowe poznanie tych szczególnych potrzeb swojej przyszłej żony. Im lepiej poznasz je wtedy, tym mniej niektóre z nich zaskoczą cię później. Ponadto, powinieneś wiedzieć, czego ty oczekujesz od swojej żony i komunikować jej to. Kobiety lubią mężczyzn konkretnych, takich, którzy wiedzą, czego chcą.

2. Nigdy nie czekaj, aż otrzymasz, ale najpierw dawaj, a dopiero później otrzymuj i nigdy nie traktuj dawania i otrzymywania jako wymiany. Dawaj bezinteresownie. Im bardziej będziesz kierować się to zasadą, tym wyraźniej będziesz zauważać to, co wiele szczęśliwych i zgodnych małżeństw wymienia jako jedną z najważniejszych rzeczy przynoszących im szczęście – głęboką i wzruszającą wdzięczność za bezinteresowną miłość współmałżonka.

3. Umiej czasem zrezygnować ze swoich potrzeb, ambicji, przyjemności czy planów, aby pomóc swojej żonie zrealizować jej potrzeby, ambicje, przyjemności czy plany. Chodzi tutaj o rozsądną, a nie całkowitą rezygnację, a najlepszym kryterium powinno być wspólne dobro wasze i waszych dzieci.

4. Bądź jej przyjacielem. Umiej jej cierpliwie wysłuchać, nawet jeśli chce powiedzieć ci o czymś, co mało cię interesuje. Nie tylko słuchaj jej, ale sam mów, nie bądź milczkiem i mrukiem, wykaż zainteresowanie i inicjatywę. Polub rozmawianie z nią. Ponadto: troszcz się o wasze wspólne sprawy, dotrzymuj słowa i nigdy jej nie okłamuj.

5. Sprawiaj, aby czuła się przez ciebie kochana, chciana, szanowana, uwielbiana i ochraniana. Kupuj jej kwiaty bez szczególnej okazji. Przytulaj ją nie tylko wtedy, kiedy ona chce przytulić się do ciebie. Chodźcie trzymając się za ręce. Zrób jej czasem śniadanie do łóżka. Opiekuj się nią, kiedy jest chora. Pytaj ją o zdanie, kiedy nie jesteś czegoś pewien. Broń jej przed krzywdzącymi opiniami innych ludzi. Zawsze zachowuj się tak, aby inni widzieli, że jest dla ciebie jedyna i najważniejsza.

6. Bądź jej przewodnikiem. Twoja żona i dzieci potrzebują ciebie jako przewodnika. W dzisiejszym świecie wmawia się nam, że każdy człowiek powinien być swoim żeglarzem, sterem i okrętem i wielu ludzi nabiera się na tę pułapkę. Niektórym kobietom może wydawać się więc, że nie potrzebują mężczyzny, który będzie dla nich i dla ich dzieci mądrym przewodnikiem i autorytetem. Niewątpliwie, mogą one być w takiej postawie utwierdzane poprzez to, że nigdy takiego mężczyzny nie spotkały (włączając w to ich ojców), a to już jest wina mężczyzn. Co więc znaczy być przewodnikiem w rodzinie? Aby nim być, musisz być: mocny duchowo, życiowo odpowiedzialny, wytrwały i konsekwentny, przewidujący i gotowy do pokonywania przeszkód, które napotykasz w życiu, odważny, gotowy do obrony (także fizycznej) swojej rodziny, kiedy zajdzie taka potrzeba. To wszystko sprawia, że stajesz się godny zaufania.

7. Pokochaj swoje małżeństwo. Tutaj pewnie niektórzy pomyślą: Jak to? Mam kochać swoją żonę – to jasne, ale żeby kochać swoje małżeństwo? A jednak tak. Świat będzie ci wmawiał, że małżeństwo jest niemęskie, bo ogranicza twoją wolność. Ale chodzi o to, abyś pokochał i polubił właśnie to, że decydujecie razem, że macie wspólne cele i wspólne zmartwienia, a nie tylko wspólne chwile radości. Wbrew pozorom, właśnie to jest bardzo męskie.

8. Miej wzór prawdziwego mężczyzny, dobrego męża i ojca. Naśladuj go. W trudnych sytuacjach zastanawiaj się co on by zrobił będąc na Twoim miejscu.

9. Módl się się o to, abyś był dobrym mężem i ojcem. Módl się o siłę, o wiarę, o nadzieję, o miłość, o wytrwałość i konsekwencję w realizacji swoich planów i poczynań, o czystość, o mądrość, o dobroć, o światło Ducha Świętego. Pamiętaj, że Jezus powiedział: beze Mnie nic nie możecie uczynić (J15:5), co oznacza, że bez Jego pomocy, bez Jego łaski nie jesteśmy w stanie zbudować nic poza domem na piasku.

Jeśli zauważasz, że nie realizujesz wszystkich wyżej wymienionych punktównie albo że po prostu nie udaje ci się ich realizować w całości – nie załamuj się i nie myśl, że nie jesteś mężczyzną. Kontynuuj to, co robisz dobrego i co jakiś dodawaj do tego nowe zadania. Zacznij od modlitwy. Szczególnie wtedy, gdy kuleje u ciebie wiele z powyższych punktów, zacznij od modlitwy i powiedz w niej Bogu wszystko, w czym jesteś słaby i mów Mu to jak najczęściej. Wkrótce zauważysz, jak chętnie Bóg nagradza tych, którzy są mu wierni.

Reklamy