O zachowaniu dyskrecji

Przyjęło się twierdzić, że największymi specjalistkami od plotkowania są kobiety. Sam też bardzo długo tak myślałem. Jednak z biegiem lat przekonałem się, że mężczyźni też są nałogowymi plotkarzami i bardzo często nie potrafią dochować tajemnicy. Nie próbując rozstrzygać tego, kto plotkuje więcej, ani nie skupiając się na przyczynach plotkowania, chciałbym podpowiedzieć – tym, którzy plotkując czują się źle i chcieliby przestać to robić – jak poradzić sobie z tą wadą. I bardziej niż o samo plotkowanie, które nie zawsze musi być czymś negatywnym, chodzi mi o umiejętność dochowania dyskrecji, o umiejętność zachowania czyjejś tajemnicy tylko dla siebie, bez względu na to, czy została nam ona przez tego kogoś powierzona, czy też weszliśmy w jej posiadanie przez przypadek.

Wyobraź sobie, że wiesz o swoim koledze z pracy coś, o czym on sam nie tylko nigdy nikomu by nie powiedział, ale także czułby się bardzo zawstydzony, gdyby tylko dowiedział się, że ktokolwiek o tym czymś wie. Aby nauczyć się dochowywać tajemnic, proponuję stosowanie czterech sposobów.

Sposób pierwszy. Zdaj sobie sprawę z tego, że nie dotrzymać tajemnicy można nie tylko mówiąc o niej. Czasem wystarczy nieostrożny gest czy uśmiech.

Sposób drugi. Kiedy tylko znajdujesz się w sytuacji, w której mógłbyś powiedzieć lub pokazać po sobie za dużo, wyobraź sobie wszelką krzywdę i wstyd, które mogą spotkać różne osoby w przypadku, jeśli ujawnisz czyjąś tajemnicę. Pamiętaj, że w takim przypadku ta krzywda i wstyd mogą dotknąć nie tylko osobę, której bezpośrednio sprawa dotyczy, ale także jej rodzinę czy znajomych w pracy. Pamiętaj też, że będziesz przed samym sobą czuł wstyd spowodowany tym, że powiedziałeś coś, czego nie powinieneś był mówić.

Sposób trzeci. Niech dochowywanie dyskrecji i bycie godnym zaufania będzie twoją osobistą ambicją. Wyrabiaj w sobie chęć poczucia osobistej satysfakcji z tego, że jesteś uczciwy i że potrafisz zachować tajemnice tobie powierzone.

Sposób czwarty. Pamiętaj, że Najświętsza Maryja Panna – która w wielu sprawach powinna być wzorem nie tylko dla kobiet – zachowywała wszystkie te sprawy w swoim sercu i mimo, iż w naszym życiu nie o tak wielkie tajemnice chodzi jak w Jej, to jeśli chcemy być wierni w wielkich sprawach, musimy najpierw nauczyć się być wierni w małych.

Reklamy